Çevrim içi içerik kesiminde kısım başına ödeme rekoru 15 milyon dolar oldu

by Aybike Güzel
0 comment

Netflix’in başını çektiği ve Disney+, HBO Max, Apple TV+ üzere dişli rakiplerin çabaya hazırlandığı çevrim içi içerik dalında fiyatlar da fırlamaya başladı. İlgi çeken argümanlı dizilerde kısım başı fiyat rekor düzeyde.

Rekora koşuyor

Gelen bilgilere nazaran Apple TV+ hizmetini savlı hale getirmek isteyen firma Jason Momoa’nın başrolde olduğu See dizisine kısım başı 15 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Disney de The Mandalorian ismindeki Star Wars dizisi için kısım başı 15 milyon doları gözden çıkardı.

Netflix ve HBO ise örneğin Game of Thrones için kısım başı 5 milyon dolar ödedi. Bununla birlikte pazara giren yeni oyuncuların ihtirası nedeniyle ortalama fiyatların artması bekleniyor. Kimi otoriteler bu durumu Altına Atak periyoduna benzetiyor.

Bununla birlikte çevrim içi içerik kesimi kısa vadede kendisini kurtarabilecek durumda değil. Spotify örneğinden de hatırlayacağımız üzere telif hakları, yayın hakları üzere pek çok ağır maliyet karı silip süpürüyor. Üzerine bir de yapım maliyetleri eklenince borç yığınları ortaya çıkıyor. Netflix’in hali hazırda 10 milyar dolardan fazla borcunun olduğu açıklanmıştı.

Sektörde kara geçmek için uzun yıllar istikrarlı yatırımlar yapmak ve bunun karşılığını alacak stratejiler geliştirmek gerekiyor. Netflix bundan sonra orjinal üretimlere harcadığı bütçeyi kısma kararı aldı. 15 milyon dolar üzere devasa sayılar bir müddet sonra firmaların belini bükmeye başlayabilir.

 

You may also like

Leave a Comment