Boeing, 737 Max uçaklarına ilişkin yazılım güncellemesinin hazır olduğunu duyurdu

by Aybike Güzel
0 comment

 

ABD’li havacılık devi Boeing yapmış olduğu açıklamayla, 737 Max yolcu uçaklarına ilişkin yazılım güncellemesinin hazır olduğunu duyurdu.

Hazırlanan güncellemenin; toplamda 346 insanın hayatına mal olan Lion Air ve Etiyopya Havayollarına ilişkin uçakların karıştığı kazalara sebebiyet veren yazılımdaki kusurları düzelttiği söz ediliyor. Nisan ayında yayınlanması beklenen güncelleme, Boeing’in denetimleri daha sağlıklı yapabilmesi ismine geciktirilmişti.

Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Mart ayı içinde süreksiz onay verdiği güncellemenin, gerekli sertifikasyonu alabilmesi için FAA tarafından ayrıyeten test edilmesi gerekiyor. Bu müddet zarfında, FAA’ya ilgili dokümanları sunan Boeing; pilotların farklı uçuş senaryolarında uçağı nasıl denetim edebilecekleri hakkındaki ayrıntıları da paylaşıyor. Boeing CEO’su Dennis Muilenburg bu kapsamda yaptığı açıklamada, “FAA ve öteki havacılık şuralarına istekleri her türlü bilgiyi sunmaya hazırız. Tek hedefimiz her şeyi en düzgün haline getirebilmek.” sözlerini kullanmış.

 

Hatalı olduğu görülen ve güncellenen Hareket Karakteristiği Arttırma Sistemi (MCAS), daha evvel yalnızca bir hamle açısı (uçağın yatay hareketine nazaran burnunun y düzleminde yaptığı açıdır) sensöründen alınan bilgi yerine artık iki sensörden de alınan bilgiyi karşılaştıracak. Şayet sistem 5,5 dereceden fazla farklılık tespit ederse, devreye girmeyecek. Acil bir durum gelişmesi halinde ise uçuş grubu, sistemi devre dışı bırakabilecek.

Boeing yeni sistemin entegre edildiği 737 Max uçakları ile 207 test uçuşunda ve 360 saatten fazla mühletle denendiğini belirtiyor. Simülatör eğitimini de başlayan şirket, uçaklara uçuş müsaadesi verilmeden evvel ise tüm global müşterileri ile konferanslar planlayacak.

You may also like

Leave a Comment