Birinci yerli programlanabilir Drone dayanak arıyor

by Aybike Güzel
0 comment

Turkcell’in geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği Arıkovanı kitlesel fonlama platformu pek çok değerli projenin gerçekleşmesini sağladı. Platform üzerinde artık de birinci yerli programlanabilir Drone modeli takviye arıyor.

ESPcopter nedir?

ESPcopter isimli drone başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar programlama öğretebilen, internet kontaklı her aygıttan denetim edilebilen bir drone yazılımı geliştirme kartı barındırıyor. ESPcopter’ın ardında iki yıllık bir AR-GE çalışması var.

ESPcopter özel orta yüzleri sayesinde 10 yaşından büyük herkese eğlenerek kodlama öğrenme imkânı sunuyor. Geleceğin araçları olan drone’lar üzerinden çalışmak isteyenler, ESPcopter’in özellikleri sayesinde algoritmalar ve programlama konusunda kendilerini geliştirme imkanına sahip olacaklar.

ESPcopter internete bağlanabilme özelliği ile telefon yahut bilgisayarlar üzerinden IoT (Nesnelerin interneti) projeleri ile çalışmayı mümkün kılıyor. Ayrıyeten drone uçurmayı öğrenmek isteyenler, buradaki taşınabilir uygulama üzere denetim etme yollarından birini kullanabilecek.

7 dakikaya kadar uçuş mühleti olan 35 gram tartısındaki ESPcopter 65×65 milimetre boyutlarında. Aygıt rastgele bir yazılım kurulumuna gerek kalmadan internet tarayıcıları üzerinden denetim edilebileceği üzere bilgisayara bağlayarak oyun konsolları, fare ve klavye üzere araçlarla da denetim etmek mümkün.

 

ESPcopter yalnızca programlanabilir bir drone değil. Geliştirme modülleri ile yeni özellikler eklemek mümkün. Çoklu aralık modülü ile ESPcopter’e el ile denetim ya da çarpışma tedbire sistemi, optik akış sensörü ile de otonom uçma ve yükseklik sabitleme özellikleri eklenebiliyor. Öteki ESPcopter modülleri ile de ESPcotper, ışık gösterileri yapabilen, müzik çalabilen, havanın sıcaklık, nem ve basınç pahalarını ölçebilen bir drone haline gelebiliyor.

ESPcopter projesinin Arıkovanı’ndaki gayesine ulaşması ve seri üretime geçebilmesi için 34 gün ve 50 bin TL kaldı. En az 290TL bağış karşılığı aygıt alınabiliyor. Ayrıntıları https://arikovani.com/projeler/programlanabilir-mini-drone/detay sayfasında bulmak mümkün.

 

You may also like

Leave a Comment