Batı Antarktika buz örtüsünde 122 metre incelme tespit edildi

by Aybike Güzel
0 comment

İngiltere’deki Kutup Müşahede ve Modelleme Merkezi (CPOM) ile Leeds Üniversitesinin yürütmüş olduğu ve geçtiğimiz hafta yayınlanan çalışma, Batı Antarktika buz örtüsünün neredeyse dörtte birini “istikrarsız” olarak sınıflandırdı. Kelam konusu kademeye, buz örtüsünün son 25 yıldır maruz kaldığı ağır erimeler sonucu geçildiği söz ediliyor. Kimi bölgelerde ise erimenin 1990’lara kıyasla beş kat daha süratli gerçekleştiği belirtiliyor.

Araştırmayı yürüten takımın başkanı olan Andy Shephard tespitlerini, “Antarktika’nın kimi bölgelerinde buz örtüsü, daha evvel görülmemiş oranda incelme göstermiş. Buzun 122 metre kadar inceldiği yerler tespit ettik.” kelamlarıyla lisana getirmiş. Bilim insanına nazaran insan kaynaklı iklim değişikliği sebebiyle artan deniz suyu sıcaklığı, buz örtüsü ile buzulların altını oyuyor ve erimeyi hızlandırıyor.

Bilim insanı ayrıyeten bahsi geçen buzun, kıta etrafında yüzer halde bulunan ve mevsimlere bağlı olarak eriyip tekrar donan buz olmadığının altını çizmiş. Shephard, tatlı su buzu olarak isimlendirilen kütlenin; kıtanın birçoklarını kaplayan ve devasa buz örtüleri ile buzulların üzerinde bulunan buz olduğunu belirtmiş.

1992-2017 yılları ortasında buz örtüsnde yaşanan değişikliği gösterir harita. Kırmızı alanlar buz kaybını, mavi alanlar ise kazanılan buzu söz ediyor
CNN’e nazaran erime ya da kopma nedeniyle buz kütlesinde yaşanan kayıp o kadar süratli gerçekleşiyor ki kar yağışı bile bu kaybı telafi edemiyor. Yaşanan bu hadise de buzun istikrarsız hale gelmesindeki en büyük etken olarak gösteriliyor.

Buzulların erimesinin deniz düzeyini de artırdığını söz eden Shepherd, 1992’den bu yana Antarktika’nın batısı ve doğusundaki buz örtüsünde meydana gelen erimenin dünyadaki deniz düzeyini 4,6 milimetre kadar artırdığını kaydetmiş.

You may also like

Leave a Comment