Ay’da üs kurma çalışmaları başladı: 57 milyon dolarlık mukavele imzalandı

by Aybike Güzel
0 comment
NASA, Ay yüzeyinde uzay tabanlı yapı sistemleri inşa etmek için Teksaslı 3D yazdırma teşebbüsü olan ICON ile 57.2 milyon dolarlık bir kontrat imzaladı.

Project Olympus

Geleceğin astronotları, bir gün Ay’da yaşayacak ve çalışacak. NASA, insanlığın lokal kaynakları kullanarak Ay ve Mars’ta üs inşa etmesine imkan sağlayacak teknolojiyi geliştirmek için çalışan Project Olympus için Teksas merkezli şirket ICON’a 57.2 milyon dolar harcadı.

Yapılar 3 boyutlu olarak yazdırılacak

NASA, mürettebatın hayatta kalmasını ve kendilerini sürdürülebilir bir biçimde desteklemesini sağlayacak altyapıyı inşa etmeyi planlıyor. Astronotların kendi yiyeceklerini yetiştirebilmeleri, Dünya ile irtibat kurabilmeleri ve Güneş sisteminin derinliklerini keşfedebilmeleri için Ay kaynaklarını kullanarak kendi araçlarını yapmaları gerekecek. ICON, iniş platformları, hami kalkanlar, Ay’da yollar üzere büyük ölçekli yapıları 3 boyutlu olarak yazdırabilen bir aygıt yapacak.

Başka bir Dünyadaki birinci inşa olacak

ICON kurucu ortağı ve CEO’su Jason Ballard, “Uzay keşfi paradigmasını tekrar gidiş gelişten orada kalma formunda değiştirmek için, Ay ve başka gezegen cisimlerinin mahallî kaynaklarını kullanılabilen sağlam, esnek ve geniş ölçüde yetenekli sistemlere gereksinimimiz olacak. Bu mukavele sonucunda insanlığın diğer bir Dünya üzerindeki birinci inşası olacak ve bu hayli özel bir muvaffakiyet olacak.” açıklamasında bulundu.

Testler nasıl gerçekleşecek?

Olympus tarafından yazdırılan eserlerin sağlam olması için, çok sıcaklıklardan etkilenmemeleri ve radyasyona ve mikrometeroitlerle çarpışmalara karşı korunmaları gerekiyor. ICON, bir Ay yerçekimi simülasyon uçuşuyla donanım ve yazılımını test etmeyi planlıyor. Ayrıyeten evvelki Apollo vazifelerinden getirilen Ay regolit örnekleriyle deneyler yapacak.

3D yazdırılan Mars ömür alanı test ediliyor

Olympus’tan evvel 3 boyutlu yazdırılan Mars ömür alanı test edilecek. 700 metrekarelik simüle edilmiş bir Mars ömür alanı olan ICON 3D baskılı Mars Dune Alpha, önümüzdeki yıl NASA’nın Mürettebat Sıhhat ve Performans Analog misyonu sırasında kullanılacak. Astronotlar, Uzay Merkezi’nde Dünya’da kalırken, Mars Dune Alpha’nın içinde yaşayacak ve Mars’taki çalışma şartlarını taklit eden uydurma uzay yürüyüşleri yapacak.

You may also like

Leave a Comment