Avukatlar endişelenmeli mi? Birinci sefer bir yapay zeka avukatı gerçek bir davada misyon alacak

by Aybike Güzel
0 comment
Yapay bir zeka, birinci defa mahkemede bir sanığa danışmanlık yapacak formda ayarlandı. Bir akıllı telefon üzerinden çalışacak olan program, yapay zeka ile eğitilmiş algoritmalara ve bilgi setlerine sahip olacak. Uygulama, önümüzdeki ay gerçekleştirilecek olan duruşmada sanığa neler söyleyeceği konusunda tekliflerde bulunacak.

Son birkaç yılda, yapay zeka hiç olmadığı kadar süratli bir gelişim gösterdi. Evvel alanında başkan olan oyuncular satranç ve gibisi oyunlarda yapay zekaya yenildi akabinde ise yapay zekalar üniversite için makaleler yazdı. Takip eden yıllarda daha üretken yapay zekalar gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Son olarak ise yapay zeka üzerinde çalışan bir şirket olan DoNotPay, programlarını Şubat 2023’te ABD’de düzenlenecek “yüksek hız” davasında sanığın savunulmasında kullanmaya hazırlanıyor.

Avukatlara alternatif yapay zekalar geliyor

2015 yılında kurulan DoNotPay, temelinde başlangıçta park cezalarına itiraz etmek için inşa edildi. Bu tip davalar ekseriyetle kazanılabilir olsa da çoğunlukla yüksek avukatlık fiyatları ile karşılaşan şahısların cezayı kabul etmeleriyle sonuçlanıyor ama DoNotPay, sunduğu yapay zeka dayanaklı hukuk dayanağı ile süreci gerçek bir avukat olmadan halledebilmenizi hedefliyor.

Şimdi olay farklı bir boyuta gidiyor ve yalnızca tüzel dayanak değil birebir vakitte bir mahkemede direkt sanığı savunacakbir platform haline bürünüyor. Türünün birinci örneği olan bu olayda sanık, hız cezasına karşı savunulacak. Program, bireyin savunmasını hazırlamak ve hatta mahkemede ortaya atılan soruları yanıtlamak için geçmiş davalardan elde edilen datalar ile hazırlanacak. Program ile sanığın bağlantı akıllı telefon üzerindeki program ve kulaklık aracılığıyla gerçekleştirilecek. Ek olarka dava ve sanık şimdilik DoNotPay tarafından bâtın tutulmakta.

Başarısız olursa ne olacak?

Bu dava sonucunda şayet “yapay zeka avukatı” başarısız olursa DoNotPay, cezayı sanık ismine ödeyecek. Cürmün sıradan bir sürat cezası olduğu düşünüldüğünde davanın kaybedilmesi büyük bir tesir yaratmaz fakat şayet kazanılırsa hem DoNotPay için hem de yapay zeka avukatları için büyük bir prestij kaynağı olabilir.

DoNotPay’in web sitesi incelendiğinde bu taşınabilir uygulamanın bir hukuk danışmanı olarak konumlandırıldığı anlaşılıyor. Yıllık 36 dolara sunulan bu programın kolay davalarda işe yarayabilir lakin gelecek şimdilik meçhul. Bununla birlikte şimdilik yapay zeka avukatlık terimi çok tanınan değil ama şayet muvaffakiyet sağlanırsa ileride bu terimi daha sık duyar hale gelebiliriz. Tüm bunların yanında en azından şimdilik avukatların endişelenmesini gerektiren bir durum yok.

You may also like

Leave a Comment