Avengers: Endgame adım adım rekora gidiyor

by Aybike Güzel
0 comment

Sinema tarihinin en çok beklenen sinemalarından birisi olmayı başaran Avengers: Endgame salonları hınca hınç doldurmayı da bildi. 10 yıllık emeğin eseri diyebileceğimiz sinema en çok hasılat rekoruna da göz kırpıyor.

Avengers: Endgame ne kadar hasılat elde etti?

26 Nisan 2019 tarihinde tüm dünyada gösterime giren sinema bilhassa bunun tesiriyle birinci haftasonunu 1.2 milyar üzere inanılmaz bir hasılat rekoru ile kapatmıştı. Sinema tarihinde 2.7 milyar dolar ile en çok hasılat yapan Avatar sinemasını geçip geçmeyeceği merakla beklenen Avengers: Endgame adım adım rekora ilerliyor.

13 Mayıs itibariyle elde edilen hasılat sayılarına nazaran Avengers: Endgame imali 2.5 milyar dolar düzeyine ulaşmış durumda. ABD içerisinde 728 milyon dolar gelir elde edilirken yurtdışında da 1.77 milyar dolarlık bir hasılata ulaşıldı.

Hasılata en büyük katkıyı 600 milyon dolar gelir elde eden Çin yapıyor. Çin haricinde 3 haneli sayılara ulaşabilen öbür bir ülke yok. İngiltere 89 milyon dolar ile ikinci sırada. Güney Kore ise 82 milyon dolarlık hasılat üretmiş. Ülkemizde ise 7 milyon dolar yani yaklaşık 42 milyon TL hasılat kelam konusu.

Star Wars: The Force Awakens ve Titanic sinemalarını geride bırakarak ikinci sıraya yerleşen sinemanın tepeye oturmasına yalnızca 200 milyon dolarlık bir fark kaldı. Artık yavaş yavaş hasılat ivmesi düşüyor lakin yaz tatili de hesaba katıldığında Haziran başlarında rekor haberini alabiliriz.

 

You may also like

Leave a Comment