Ateşli silah üretmek için 3D yazıcı kullananların sayısı süratle artıyor

by Aybike Güzel
0 comment

Ateşli silah hayranı bireylerin oluşturduğu ve rastgele bir merkeze bağlı olmayan bir topluluk, 3D yazıcılarda silah üretmek için gereken belgeleri internet ortamında paylaşıyor. 

Wired sitesinde yer alan bilgilere nazaran durum sanılandan çok daha karmaşık. Siteye nazaran bahsi geçen paylaşımları durdurabilecek hiçbir güç bulunmuyor.

 

Wired, paylaşımların yapıldığı ağın bir üyesi ile yaptığı röportaja da yer vermiş. Ivan the Troll takma ismiyle bilinen üniversite çağındaki şahıs kendinden emin bir formda, “Eğer devlet peşime düşmeye niyetliyse, evvel gerçek kimliğimi ortaya çıkarmalı.” açıklamalarında bulunmuş. Ivan, kendisinin bu işi yapan ve kendisiyle birebir fikirde olan yüzlerce şahıstan yalnızca biri olduğunu tabir ediyor.

ABD maddelerine nazaran kişisel silahlanma kabahat sayılmadığı için 3D yazıcılarla üretilmiş silahlar konusunda da beşerler, var olan kanunların açıklarını bulmayı öğrenmiş.

Herkese açık bir sistem 

Ortalama bir 3D yazıcıya sahip rastgele bir kimsenin indirebileceği bir CAD belgesiyle üretebileceği silahlarla ilgili en çok telaş uyandıran konuların başında ise; kelam konusu “herhangi bir kimsenin” yasal nedenlerle silahlardan uzaklaştırılan şahısları da içerebileceği gerçeği geliyor.

Ivan the Troll, mevcut maddelerin etrafından dolanmakta bir beis görmediğini tabir ederken, binlerce insanın 3D yazıcılarla silah tasarladığını belirtmiş. Ivan’a nazaran ortada kendilerini durmaya ikna edecek bir sebep de bulunmuyor.

Ivan’a nazaran silah edinmek, doğal bir hak. Silah savunucusu kendini, “Polislerin seni denetim etmek için kullandığı yasal güce, senin de sahip olabilmen gerekiyor.” kelamlarıyla savunuyor.

You may also like

Leave a Comment