Asus trackpad modülünü daha yenilikçi hale getiriyor

by Aybike Güzel
0 comment

Yıllar boyunca dizüstü bilgisayar modellerinde fare olarak kullanılan dokunmatik alan ya da trackpad sabit bir halde tasarlandı. Bir müddettir çeşitli parmak hareketleri ile dokunmatik alanların daha fazla işlev eda ettiklerini görüyoruz. Artık ise bu alanların yerini dokunmatik ekranlar alıyor.

Asus ScreenPad 2.0 neler sunuyor?

Computex 2019 fuarında sahne alan Asus, ScreenPad 2.0 ismini verdiği yeni trackpad modülünü duyurdu. Bir sene evvel firma ScreenPad ismindeki dokunmatik ekranlı trackpad geliştirmişti. Yeni kuşak evvelkinden daha düzgün hale getirilmiş.

ScreenPad 2.0 birinci olarak güç verimliliğine odaklanıyor. Birinci jenerasyon modül güç tüketimi nedeniyle dizüstü bilgisayarın kullanım müddetini yüzde 20-30 oranında azaltıyordu ve düşük düzeylerde ise kullanıcı kapatmak zorunda kalıyordu.

Yeni modül bağımsız ekran kartından alınarak işlemcinin dahili grafik ünitesine bağlanmış. Bu sayede 2.5 güç tasarrufu elde edilmiş. ScreenPad 2.0 ile yeni ZenBook Pro dokuz saate kadar kullanım ömrü sunabiliyor.

İkinci olarak ekran boyutu 5.65 inçe çıkarılmış ve 18:9 imaj oranına yer verilmiş. Böylelikle uygulama kullanımında rahatlık sağlanmış. Orta yüz akıllı telefon orta yüzüne daha çok benzetilmiş ve kullanımı kolaylaşmış. Ana ekrandan uygulamalar sürüklenerek dokunmatik alana atılabiliyor.

Sağ üst kısımdaki X tuşuna basarak standart touchpad alanı yüzeye geliyor. Yeniden tıpkı tuşla dokunmatik ekran geri geliyor. Ayrıyeten üç parmakla sürükleme yapınca da touchpad açılabiliyor. Birkaç saniye kullanılmayınca yüzey tekrar orta yüze geri dönüyor.

ScreenPad 2.0 ara yüzü the ZenBook 13, 14, 15 ve ZenBook Flip 15 ile VivoBook S14 ve S15 modellerinde yer alacak.

 

You may also like

Leave a Comment