ARM Cortex-A77 çekirdeği duyuruldu

by Aybike Güzel
0 comment

Mobil dünyanın artık tek hâkim mimarisi pozisyonunda olan Softbank iştiraki ARM,  şimdiye kadarki en güçlü çekirdeği Cortex-A77’yi duyurdu. ARM Cortex-A77 çekirdeği Austin grubunun elinde çıkan ikinci en güçlü mimari.

ARM Cortex-A77 özellikleri

Austin takımına ilişkin olduğu için yeni çekirdek Cortex-A76 mimarisinin üzerinde şekilleniyor. ARM bu noktada ortakların çok fazla efor sarf etmeden yonga setini güncellemesi hedefini güdüyor. Bu bakımdan Cortex-A77 çekirdeği ARMv8.2 mimarisini temel alıyor ve yapay zekâ süreçlerde Cortex-A55 çekirdeği ile eşleşiyor.

Cortex-A77 çekirdeği evvelki jenerasyonun ön bellek bedellerini devam ettiriyor. Düzey 1 ön bellek 64KB olurken Düzey 2 ön bellek de 256KB yahut 512GB oluyor. Azamî frekans bedeli de yeniden 3GHz düzeylerinde.

Ön bellek ve frekans kıymetleri hatta 7nm üretim süreci değişmemesine karşın Cortex-A77 çekirdeği yüzde 20 civarında bir performans artışı elde etmeyi başarmış. Bunun sebebi de mimari düzeyde yapılan çeşitli optimizasyonlar olarak gösteriliyor. Bu optimizasyonlarla tam sayı yüklerinde yüzde 23, kayar nokta performansında ise yüzde 30-35 artış elde edilmiş.

 

Cortex-A77 çekirdeği evvelki jenerasyona nazaran yalnızca yüzde 17 daha fazla yer kaplıyor. Bununla birlikte güç tüketimi manasında Cortex-A76 ile çabucak hemen birebir. Tekrar de artık güçlü çekirdekler daha fazla güç tüketmeye başladı. Bu bakımdan artık üreticiler güçlü çekirdekleri tekli kümede kullanırken suratı düşürülmüş öbür çekirdekleri ise çoklu kümede kullanıyor.

Cortex-A77 mimarisi tekrar üreticiler tarafından amiral gemi yongalarında benimsenecek. Bununla birlikte Samsung, Qualcomm ve Apple mimariyi özelleştirerek kendi markaları altında pazarlıyor. Bu nedenle Cortex-A77 bir nevi de olsa bu markalarla rekabete girmiş oluyor. Mimariyi standart olarak kullanan ise genelde HiSilicon fakat Huawei ile olan bağların koparılması nedeniyle Kirin yonga setlerinde bu mimariyi görecek miyiz bilinmiyor. Şayet mutabakat yasaklamalar öncesinde yapıldıysa Kirin 990 yonga setini görmemiz mümkün olur.

 

You may also like

Leave a Comment