Apple’dan App Store inhisarı argümanlarına yanıt

by Aybike Güzel
0 comment

ABD Yüksek Mahkemesi sürpriz bir kararla Apple’a App Store inhisarı konusunda dava açılmasına kapı araladı. Firmanın App Store üzerindeki hakim durumunu, yüksek kurul oranlarıyla berbata kullandığı sav ediliyor. Kararla birlikte iPhone kullanıcıları Apple’a, App Store inhisarı yüzünden dava açabilecek. Tüm bu tezlere Apple’dan cevap geldi.

“App Store mutlaka inhisar değil”

Bildiğiniz üzere App Store’daki uygulamalardan yüzde 30 komite alınıyor. Apple bu komitenin müşterilerden değil, geliştiricilerden alındığının altını çizdi. Lakin dava tarafı ödenen paraların direkt olarak Apple’a gittiğini söylüyor. Yani Apple ile kullanıcılar birebir etkileşim içinde. Bu yüzden anti inhisar maddelerine alışılmamış olarak müşterilerinden yüksek komite oranları alınmış oluyor.

Apple ise App Store’un müşteriler için en güvenli platform olduğunu, geliştiricilerin istediği fiyatı belirleyebildiklerini ve App Store’daki uygulamaların büyük kısmının zaten ücretsiz sunulduğunu belirtiyor. Ayrıyeten açıklama metninin son kısmında, geliştiriciler uygulamalarını yayınlamak için farklı platformlarda birçok seçeneğe sahip dendi.

App Store’un iOS içerisinde mecburî olması Apple’ın durumunu berbat tarafta etkiliyor. İşletim sisteminde alternatif uygulama mağazası olmadığı için monopol argümanları daha da mana kazanıyor. Dava şu an için erken aşamasında. Bu yüzden net bir şey söylemek mümkün değil lakin Apple aleyhine sonuçlanırsa yüksek para cezaları ve kurul oranlarının düşürülmesi üzere durumlar meydana gelebilir.

You may also like

Leave a Comment