Apple’a App Store’daki hakim durumunu berbata kullandın davalarına kapı aralandı

by Aybike Güzel
0 comment

Apple‘ın App Store‘da aldığı yüzde 30 kurul uzun müddettir tartışılıyor. Birçok uygulama geliştiricisi bu kurul oranını hayli yüksek buluyordu. ABD yüksek mahkemesi konu hakkında kıymetli bir karara imza attı. Apple’a App Store’daki hakim durumunu berbata kullanması sebebiyle dava açılmasına kapı aralandı.

Başka kaynaktan uygulama indirilemiyor

Bildiğiniz üzere iOS kullanıcıları uygulama yüklemek için App Store harici bir yer kullanamıyor. Davanın temelinde de, müşterilerden yüzde 30 komite alınmasının anti inhisar maddelerine uymaması yatıyor. Apple, müşterilerin kendisinden değil, geliştiricilerden uygulama satın aldığını belirtiyor. Yani müşterilerden kurul almadığı söylüyor. Dava tarafı ise ödemelerin geliştiricilere değil direkt olarak Apple’a gittiğini belirtiyor. Bu da Apple’ın müşterilerle birebir bağ içerisinde olması sebebiyle dava edilebilmesine yol açtı. 

Apple payları düşüşte 

Kararın duyulmasının akabinde Apple hisselerinde süratli bir düşüş gözlemlendi. Neredeyse yüzde 5 düşen paylar 10 dolar kaybın akabinde 186-187 dolardan süreç görüyor. Bunun gerisindeki sebep ise yüksek komite sebebiyle fazla ödeme yapan iOS kullanıcılarına geri ödeme yapılması ihtimali. 
Dava şu an için erken evrelerinde. Yani kesin sonuçlarını söylemek şimdilik mümkün değil. Davalar tamamlandığında Apple aldığı kurul oranını düşürmek ve yüz milyonlarca dolar ceza ödemek zorunda kalabilir. Hatta kullanıcıların farklı uygulama mağazalarına ulaşmasına müsaade verilme ihtimali bile mevcut. 

You may also like

Leave a Comment