Apple ve Qualcomm muahedeye vardı, yıllar süren davalar sonlanıyor!

by Aybike Güzel
0 comment

Son yılların teknoloji tarafındaki en büyük savaşını Apple ve Qualcomm ortasında gördük. Bilhassa Qualcomm’un patent ihlali tezleriyle başlayan davalar uzun müddet gündemi meşgul etmeyi başardı. Apple tarafından yayınlanan basın bildirisindeki sürpriz bir gelişmeyle birlikte iki firma, aralarında muahedeye vardıklarını ve devam eden tüm davaları sonlandıracaklarını açıkladı.

Neler yaşanmıştı?

Apple ve Qualcomm ortasındaki dava 2017 yılının Ocak ayında başlamıştı. İki yıl süren uyuşmazlığın temel sebebi Qualcomm’a ilişkin patentli modem teknolojilerinim Apple tarafından iPhone modellerinde müsaadesiz kullanılması oldu. Başta bu durumun iki firmaya yansımasını tam olarak göremesek de işler kimi iPhone modellerinin satışının Çin ve Almanya’da yasaklanmasına kadar büyüdü. Bunun dışında ABD’de de birtakım küçük davaları kazanmayı başaran Qualcomm cephesi için durumun biraz daha yolunda gittiği söylenebilir. Lakin her halükarda Apple üzere değerli bir müşteriyi kaybetmek de Qualcomm için epeyce makûs bir durum. Hatta bu davaların Qualcomm’a yaşattığı paha kaybı sebebiyle değerli hasarlar verdiğini sizlere aktarmıştık.

İçinde bulunduğumuz ayın en çok konuşulan konusu ise Apple’ın 5G modem yongası için tedarikçi bulamama meselesiydi. Qualcomm ile davalı olunca elindeki seçenekler haliyle azaldı. Hatta geçtiğimiz hafta Huawei’den bile “Apple’a 5G modem satmaya hazırız.” stilinde çıkışlar gördük. Çin ve ABD ortasındaki tansiyon düşününce Huawei mantıklı bir seçenek olmasa da Apple’ın Intel ve Samsung’un kapısını çalacağı düşünülüyordu. Bu mutabakatla birlikte öbür modem tedarikçilerinin de etkileneceğini söyleyebiliriz.

Anlaşma sonrası ne olacak?

İki firma, ortasındaki tüm davaları sonlandırmaya karar verdi. Apple, Qualcomm’a müsaadesiz kullandığı patentler için ödeme yaptı. Paylaşılan bilgiler ortasında ödemenin ölçüsü yer almıyor. Tüm bu gelişmelerin akabinde Apple ve Qualcomm altı yıllık küresel lisans muahedesi yaptıklarını açıkladı. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli ve 2 yıl opsiyonlu olan bu lisans mutabakatına ek olarak yonga tedarik etmek için de çoklu yıllık kontrat yapıldı. Bu da yeni iPhone modellerinde Qualcomm modemleri görmeye devam edebileceğimiz manasına geliyor.

Sonuç olarak yıllar süren uyuşmazlığın bugün itibariyle sonlanması hayli ani bir gelişme oldu. Apple ve Qualcomm tarafı için bu muahede her ne kadar faydalı olsa da öteki modem tedarikçilerinin pek memnun karşılamayacağını söyleyebiliriz. Örneğin mutabakat ortaya çıkar çıkmaz Intel tarafından telefonlar için 5G modem işinden çekildiklerine dair bilgiler geldi.

You may also like

Leave a Comment