Apple uzlaşma için Qualcomm’a 6 milyar dolar ödeyebilir

by Aybike Güzel
0 comment

Apple ile Qualcomm ortasında yıllardır devam eden ve modem pazarını adeta alt üst eden patent ihlali davası tatlıya bağlandı. Bununla birlikte tabiri yerindeyse Apple için astarı yüzünden değerliye geldi.

Bedeli ağır oldu

2017 sonlarında başlayan patent ihlali hengamesi aslında Apple’ın o periyot ikinci modem tedarikçisi olarak Intel’i tercih etmesiyle patlak vermişti. Qualcomm ortağının benchmark testlerinde oynama yaptığını ve modemlerinin suratlarını olduğundan düşük gösterdiğini sav etmişti. Apple ise ortağının yüksek lisans bedelleri istediğini ve birtakım teknolojilere de erişim hakkı mecburiliği koştuğunu argüman ederek davacı olmuştu.

Apple dava mühletince lisans bedellerini ödemedi ve Qualcomm yaklaşık 7 milyar dolara yakın kayıp yaşadı. Ayrıyeten Qualcomm’dan vazgeçerek Intel modemlerinde yöneldi. Bu süreçte Qualcomm mali tablolarında büyük düşüşler yaşamıştı.

Ne var ki Qualcomm’un birtakım davalarda iPhone modellerinin satışına yasak getirmeyi başarması yanında Apple’ın 5G periyodu için Intel’e güvenmenin pek mümkün olmadığını anlaması ve Çinli üreticilere de yönelmek istememesi davaların seyrini değiştirdi.

Aslında Qualcomm işvereni geçtiğimiz aylarda Apple ile görüşmeler yaptıklarını açıklamış lakin Apple cephesi bunu şiddetle reddetmişti. Görülen o ki argümanlar hakikat çıktı çünkü Apple tüm ağır kaideleri kabul etmiş durumda.

 

Gelen bilgilere nazaran uzlaşma kapsamında Apple biriken lisans fiyatı olarak 5-6 milyar dolar ortasında bir sayı ödeyecek. Ayrıyeten bundan sonra satılan her iPhone için 8$-9$ ortasında ödeme yapacak. Bu sayı geçmiş yıllara nazaran daha fazla. Yeniden iki firma 6 yıl boyunca bir arada çalışacak. 2 yıl da uzatma opsiyonu var. Kaynaklar Apple’ın uzlaşma için kesenin ağzını açtığını söz ediyor.

Elbette Apple’ın karı her manada bundan daha fazla olacaktır. Qualcomm davalarını çekeceği için savunma konusunda ekstra kaynak ve emek olmayacak. Davanın sürdüğü ülkelerde iPhone yasağı ihtimali kalmadı. Ayrıyeten Apple önümüzdeki periyotta 5G modemi için elini de güçlendirmiş olacak.

 

You may also like

Leave a Comment