Apple tarihi tazminat cezası ile karşı karşıya

by Aybike Güzel
0 comment

Apple’ın özelllikle uygulama mağazasında kendi uygulamalarını koruyan haksız rekabet davranışı argümanları ile sıkça karşılaşıyoruz. Bu tezlerin kimileri mahkeme koridorlarında da kendisine yer bulmuştu. Geliştiriciler Apple’ı sıkıştırmakta kararlı.

Spotify bastırıyor

Apple’ın uygulama mağazasındaki abonelik ödemelerinden yüzde 30 gelir hissesi alması yıllardır süregelen bir siyaset. Apple Vergisi olarak üçüncü taraf geliştiriciler ortasında ün yapan siyaset bahis Apple uygulamaları olunca işlemiyor.

Spotify işte bu noktaya dikkat çekerek Avrupa Rekabet Komisyonu’na müracaatta bulundu. Önder müzik platformu gelir hissesi nedeniyle iOS uygulamasında abonelik fiyatlarını web ve Android tarafına nazaran daha yüksek tutmak zorunda kaldığını, bunun da Apple Music platformuna haksız avantaj sağladığını argüman ediyor.

Tartışmaların büyümesinin en kıymetli sebebi elbet uygunca ısınan rekabet. Spotify hali hazırda 100 milyon fiyatlı aboneye sahip. Apple Music ise 56 milyon civarında. Bununla birlikte ABD’de Apple Music liderliği eline geçirdi. Kısa vadede Apple Music tahminen dal başkanı olamaz lakin elinde tuttuğu 1.5 milyar cihazlık ekosistem ile uzun vadede kuralları lehine değiştirebilir.

Spotify öteki müzik uygulamalarının da tıpkı husustan şikayetçi olduğunu lakin korktukları için rastgele bir tüzel teşebbüste bulunmadıklarını argüman ediyor. Komite genelde bu tıp davaları yıllık toplam gelirin yüzde 10 oranında tazminat cezası ile pahalandırıyor. Yani Apple toplamda 26 milyar dolara varan tarihi bir tazminat cezası ile karşılaşabilir.

Apple ise gelişmelere epey reaksiyonlu. Yıllar boyunca iOS kullanıcıları sayesinde büyüyen ve rekor gelirlere ulaşan Spotify’ın, uygulama mağazasına hiçbir katkı yapmak istememesini garip karşılarken üstelik olması gereken lisans gelirlerini vermemek için müzik sanayisi ve sanatkarlarla da arbedeli olduğunun altını çiziyor.

Dava nasıl bir seyir izleyecek şimdilik bir şey söylemek sıkıntı. Apple sonuna kadar çaba edebilir yahut gelir kesintisi siyasetini sona erdirerek davayı bitirebilir. Geçtiğimiz yıllarda İrlanda’da vergiden kaçınmak suçlamasıyla kesilen 15 milyar dolarlık tazminatı ödemişti.

 

You may also like

Leave a Comment