Apple gelecek iPhone modellerine çift Bluetooth ses aygıtı dayanağı getirebilir

by Aybike Güzel
0 comment
Mobil telefonlar ve tabletler için artık olmazsa olmaz hâle gelmeye başlayan kablosuz ses, başlarda büyük hudut bozukluklarına sebep olmuştu. Bu dertlerden ikisi genelde aygıtların birden fazla ses kaynağına tıpkı anda bağlanmaması ve bunun tam aksisi, yani telefon ya da tabletlerin iki Bluetooth kulaklığa birebir anda bağlanmaması oldu.
Bazı Samsung telefonlar iki aygıta bağlansa, kimi kulaklık ve hoparlörler de birden fazla aygıta bağlanabilse de genelde hâlâ bu özellik kolay bulunmuyor. Apple, bu zorlukları atlatmak için Japon blogu Mac Otakara’ya göre iPhone modellerine de Samsung’un sunduğu özelliği yakında ekleyebilir.
Bir telefondan sesi iki farklı yere yönlendirmek kimi senaryolarda son derece gerekli hâle gelebiliyor. Bunlardan bir tanesi, uzun bir seyahatte arkadaşınızla birebir şeyi izlemek ya da dinleme olarak sayılabilir. Bu durumlar için evvelden 3,5mm jak çoklayıcı bütün işi görüyordu lakin bildiğiniz üzere artık jaklar pek yaygın değil. Yeni kulaklık alacak şahıslar de doğal olarak ileriye dönük düşünerek yalnızca kablosuz kulaklıklar alıyor.
Bu duruma son derece hoş bir tahlil bulan firmalardan Urbanears, kulak üstü modellerinde (Urbanears Plattan Adv Wireless modeli, üstte) bir tarafa 3,5mm jak koyarak kablolu kulaklığa Bluetooth’tan aldığı sesi aktarabiliyor. Urbanears modelleri bu hoş özelliğe karşın çok yaygınlaşmadığından sanıyoruz ki kullanıcılar birileriyle müzik ya da sinemasını paylaşmayı pek de önemsemiyor.

Samsung’un modellerinde de Bluetooth 5 donanımı gerektiren bu özellik, Apple iPhone modellerinde de birebir standarttaki modellere uygulanabilecektir. Apple, Bluetooth 5 dayanağını iPhone 8, iPhone X ve sonrası modellerinde sunuyor.

You may also like

Leave a Comment