Apple CEO’su Tim Cook: Kod yazmanın daha küçük yaşlarda öğretilmesi gerekiyor

by Aybike Güzel
0 comment
Teknoloji devi Apple’ın başındaki isim olan Tim Cook, katıldığı bir aktiflikte kod yazmanın kıymetine vurgu yaptı ve kod yazmayı öğrenmek için üniversitenin beklenmemesi gerektiğini söyledi. Cook’a nazaran çocuklar çok daha küçük yaşlarda kodlama yapabilmeli.

Üniversite eğitimi beklenmemeli

Tim Cook, WWDC etkinliğinde burs kazanan 16 yaşındaki Liam Rosenfeld ile bir ortaya geldiği aktiflikte, kodlamayı daha küçük yaşlarda öğrenmenin ve etaplı olarak geliştirilmesinin, dört yıllık bir üniversite eğitiminden daha tesirli olabileceğini Rosenfeld’ı örnek göstererek tabir etti. Cook’a nazaran çocuklar en geç liseye kadar App Store için uygulama yazabilecek düzeye gelmeli.

Cook cümlelerine ise şu halde devam etti: “Kodlama konusunda uzman olmak için dört yıllık bir üniversite eğitimi gerektiğini sanmıyorum. Bence bu eski, klasik bir görünüm. Şayet daha erken kod yazmayı öğretebilirsek, Liam üzere çocukları mezun ettiğinizde, App Store’da yayınlanabilecek uygulamalar yazabilirler.” Bu açıklamalardan Cook’un üniversite eğitiminin gereksiz olduğunu düşündüğü manasını çıkaramayız. Cook, erken yaşlarda kodlamaya başlamanın öğrenme sürecini daha âlâ hale getireceğine dikkat çekiyor.

You may also like

Leave a Comment