Apple, AirTag’in makûs maksatlı kullanımı nedeniyle dava edildi!

by Aybike Güzel
0 comment
Apple tarafından kullanıcıların eşyalarını takip etmelerine yardımcı olma fikriyle piyasaya sürülen AirTag, makûs gayeli kullanımı ile büyük ses getirmişti. Geçtiğimiz aylarda AirTag ve müsaadesiz takip olayları konusunda kıymetli adımlar atan Apple, artık toplu bir dava ile karşı karşıya kaldı.

AirTag olayları artıyor

Bildirilenlere nazaran ABD’de yaşayan iki bayan, aygıt üzerinden gizlice takip edilmeleri nedeniyle Apple’a dava açtı. Bu bayanlardan biri, eski erkek arkadaşı tarafından arabasının çamurluğuna bir AirTag yerleştirdiğini ve taşındığı yeni adresin açığa çıktığını belirtti. Oburu ise çocuklarının sırt çantasına bir AirTag koyulduğunu ve görüşmediği eşi tarafından gizlice takip edildiğini söyledi.  

Söz konusu davada Apple, özellikle takip mağdurları olmak üzere kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atan eserler piyasaya sürmekle suçlanıyor. Ayrıyeten davada, iOS/Apple aygıtlar için sağlanan müdafaalar ile Android aygıtlar ortasında büyük bir dengesizlik olduğu vurgulanıyor. Bu durumun ise Android kullanıcılarını takip ve izleme konusunda neredeyse savunmasız bıraktığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Apple, AirTag’in zımnilik risklerini azaltmak için yeni adımlar atmıştı. Böylelikle aygıt sahiplerinin, tanınmayan bir AirTag tarafından takip edildiğinde uyarılması sağlandı. Fakat bu yeni gelişmelerin toplu davada tesiri olup olmayacağı bilinmiyor. Teknoloji devinden şimdi bir açıklama paylaşılmadı.

You may also like

Leave a Comment