Android’te tatlı periyodu bitti: Son sürümün resmi ismi Android 10

by Aybike Güzel
0 comment
Google bugüne kadar Android sürümlerini alfabetik olarak sıraladığı üzere her yeni sürüme tatlı ismi verdi. Şirket on yıldır sürdürdüğü geleneği rafa kaldırdı. Arama devi Android için tatlı odaklı isimlendirme siyasetine son verdiğini ve ileriye dönük olarak sayıları kullanacağını resmen açıkladı.
Bu da taşınabilir işletim sisteminin Android Q olarak bilinen en son sürümünün Android 10 ismine sahip olacağı manasına geliyor. Google’ın böylesine değerli bir değişiklik için dünyanın en büyük akıllı telefon platformunun 10. versiyonunu tercih etmesi son derece yerinde bir seçim üzere görünüyor.

Neden sayılara geçildi?

Şirket tarafından yayınlanan resmi blog yazısında, tatlı isimlerin dünyadaki herkes tarafından her vakit için anlaşılamayabileceği belirtildi. Çünkü birtakım tatlılar yalnızca makul bölge yahut kültürlerde tanınan olabiliyor. Yani bu da başka şahıslar için çok fazla şey ifade etmeyebileceği manasına geliyor.
Diğer bir neden ise, yeni Android kullanıcılarının aygıtlarının en son sürümü kullanıp kullanmadığını anlamalarının güç olması. Elbette ki burada isimlendirme siyasetinden bihaber kullanıcılardan bahsediliyor. Gelecekteki büyük Android sürümleri Android 10, Android 11, Android 12 üzere isimlere sahip olacak.

Android logosu da değişti

İsimlendirme siyasetinin yanı sıra Google, Android logosunda ve marka renginde de kimi değişiklikler yaptı. İkonik Android robotu logonun bir kesimi olmaya devam edecek lakin “Android” metninin yazı tipi ve rengi değişti. Yazı yeşilden siyaha çevrildi. Bilhassa görme engelli beşerler için yapılan bu değişikliğin insanların okumasını kolaylaştırmak maksadıyla yapıldığı söz ediliyor.
Google, Android 10 yayınlandıktan çabucak sonra yeni Android markasını kullanmaya başlayacak. Şirket bununla ilgili rastgele bir bilgi vermedi. Lakin önümüzdeki haftalarda bu husus hakkında birtakım gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

You may also like

Leave a Comment