Amatör astronom, yörüngedeki Starlink uydularını görüntüledi

by Aybike Güzel
0 comment
Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, dün birinci Starlink uydularını yörüngeye yerleştirerek uzaydan internet planları için çok kıymetli bir adım atmıştı. Hollanda’dan amatör bir uydu takipçisi, artık bu uyduları Yeryüzü’nden görüntülemeyi başardı. Marco Langbroek isimli astronomun yayınladığı imgeler hakikaten de etkileyici:

Dr. Marco Langbroek, üstteki manzaraları yakalamak için WATEC 902H kamerası ve Canon FD 1.8/50 mm lensinden faydalanmış. Mevzuyla ilgili konuşan Langbroek,”Uydular beklediğimden çok daha parlaktı. Hakikaten de inanılmaz bir manzara. Çizgi halindeki Starlink uyduları görüş alanıma girdiğinde kendimi “Owowowow!” halinde bağırırken buldum.” sözlerini kullandı.

60 Starlink uydusu üstteki görüntünün çekildiği sırada Yeryüzü’nden 440 kilometre yükseklikte bulunuyordu. Lakin uyduların yüksekliği şu anda yavaş yavaş artıyor. SpaceX, 60 uydunun 550 kilometre yüksekliğe kadar çıkacağını söyledi.

Bugün Twitter üzerinden kısa bir açıklama yapan Elon Musk,”Şu ana kadar her şey meselesiz bir formda ilerliyor. Krypton iyon iticileri de şu anda çalışmaya başladı. 90 dakika aralıklarla uyduların yörüngesi yükselecek.” kelamlarını kullandı.

2020’de birinci sefer hizmet vermeye başlayacak

Elon Musk, Starlink uydularının önümüzdeki yıl prestijiyle sonlu bir kapasiteyle de olsa hizmet vermeye başlayacağını söylüyor. Buradaki öncelikli gaye yaklaşık 400 uydu sayısına ulaştıktan sonra Kuzey Amerika’da birinci kere servis sunmaya başlamak.

SpaceX ayrıyeten toplamda iki bin Starlink uydusuyla dünya genelinde de hizmet vermeye başlayabileceklerini söylüyor. Şirketin amacı Starlink’in kapsama alanını en geç 2024 yılına kadar tüm Dünya’ya servis sunabilecek biçimde şekilde genişletmek.

Starlink’in fiyat seçenekleriyle ilgili şu an için rastgele bir bilgi yok. Hususla ilgili geçtiğimiz günlerde kısa bir açıklama yapan Elon Musk,”Starlink projesiyle birlikte internet ilişkisi olmayan bölgelere uygun fiyatlı irtibat götürme imkanımız olacak. Starlink ayrıyeten hali hazırda internete erişebilen bölgerde de rekabetçi internet seçenekleri sunacak.” formunda konuştu. 

You may also like

Leave a Comment