ABD yüz tanıma sistemleri ülkeden çıkanların %97’sini tanıyacak

by Aybike Güzel
0 comment
ABD Vatan Güvenliği Departmanı tarafından yapılan açıklamaya nazaran yüz tanıma teknolojisinin önümüzdeki dört yıl içinde ilerlemesiyle birlikte ülkeden çıkış yapanların yüzde 97’si anında kayıt altına alınacak. Uçağa binmeden çabucak evvel yolcuların fotoğraflarını çeken sistem, birinci olarak 2017 yılında kullanılmaya başlanmıştı ve 2018’in sonunda toplam 15 Amerikan havalimanında faaldi.

Kalkış kapısında fotoğraflar çekerek yüz tanıma yapan sistem, bu fotoğrafı daha evvel oluşturulmuş kütüphaneyle kıyaslıyor ve vize bilgilerine erişiyor.

Sistemin maksadı, yetkililerin tâbiriyle “Biometric Exit,” ülkeyi kimin terk ettiğine dair sağlam bir bilgi oluşturmak. Anlatılana nazaran sistemin ana emeli vizesi geçmesine karşın ülkede kalanların kolay kolay tespit edilmesi. Sistemin birinci kurulumundan bu yana toplam 15 bin uçuşta 7 bin vize ihlali yapan yolcu tespit edildi. ABD’nin yetkili kurumunca iddia edilene nazaran her yıl 600 bin kişi vizesinin müsaade verdiğinden fazla vakti ABD’de geçiriyor. Bu durum, ABD’ye girişi on yıla kadar yasaklayan bir cezai yükümlülük doğuruyor.
Projenin aykırıları milyonlarca insanın fotoğraflarının çekilip bir data bankası oluşturmanın uygar özgürlüğe muhalif olduğunu savunuyor. Bu bilgi bankası bir kere oluşturulduktan sonra devletin tüm kurumları istediği vakit bu datalara erişebilecektir.

You may also like

Leave a Comment