67P kuyruklu yıldızının tam 70 bin fotoğrafı yayınlandı

by Aybike Güzel
0 comment
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ünlü uzay aracı Rosetta’nın yakaladığı tam 70 bin fotoğrafı internet üzerinden erişime açtı. 2004 yılında Philae müşahede aracıyla birlikte uzaya fırlatılan Rosetta, 10 yıllık uzay macerasının akabinde 2014’te 67P kuyruklu yıldızının yörüngesine yerleşmişti. İki yıl boyunca kuyruklu yıldızda vazife yapan uzay aracının yakaladığı binlerce fotoğrafı artık buradan sizler de inceleyebilirsiniz.

Paylaşılan fotoğraflar Rosetta’nın OSIRIS isimli ana kamera sistemi tarafından çekilmiş. OSIRIS grubu mevzuyla ilgili şu tabirleri kullanıyor:

“67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının birinci fotoğrafı Mart 2014’te OSIRIS tarafından çekilmişti. Tam 5 milyon kilometre uzaklıktan yakalanan fotoğraf yıldızlarla kaplı olduğu için 67P’yi görmek bile neredeyse imkansızdı.

Rosetta misyonunun son fotoğrafı ise 30 Eylül 2016’da, uzay aracı yüzeye iniş yapmadan sırf birkaç dakika evvel çekildi. İşte bu iki fotoğraf ortasında dev bir uzay macerası yatıyor. OSIRIS Image Viewer’ı kullanarak bu macerayı artık sizler de tüm ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz.”

Sağ üst köşedeki seçenekleri kullanarak fotoğrafları filtreleyebiliyorsunuz. Örneğin yüzeye olan uzaklığı değiştirip yakın yahut uzak çekim fotoğrafları görmeniz mümkün. On binlerce fotoğraftan oluşan galeride kuyruklu yıldızın hali, kaya modülleriyle kaplı yüzeyi ve toz ve gaz akımlarıyla çevrili nükleusu çok net bir biçimde görülebiliyor. 

You may also like

Leave a Comment