10nm Intel işlemciler Full HD oyun oynatabilecek

by Aybike Güzel
0 comment

Yıllardır 10nm sürecinde verimliliği bir türlü yakalayamayan Intel nihayet bu yıl sonlarına gerçek dizüstü bilgisayar tarafında bir yahut iki işlemcisini ana akım kullanıma sunacak. Ice Lake mimarisine dahil olan iki işlemcinin Gen 11 grafik üniteleri de hayli savlı.

Gen 11 grafik ünitesi neler sunuyor?

İlk kuşak 10nm süreci 2 kat daha âlâ grafik performansı, görüntü sürece suratları ve yapay zekâ suratları vadediyor. Ice Lake mimarisinde iki taşınabilir işlemci olacak. Ayrıyeten Sunny Cove isminde yeni bir çekirdek mimarisine geçiş yapılıyor.

Standart işlemcilerin yanında 10nm mimarisinde bir yonga seti göreceğiz. LakeField mimarisi 1 adet Sunny Cove ve 4 adet Atom çekirdeğini big.LITTLE mantığında çalıştıracak. Bu yonga setlerinde 8GB LPDDR4X RAM ve 5W-7W TDP seçenekleri olacak.

Intel daha evvel de 10nm grafik ünitelerinde değerli performans artışına değinmişti fakat Computex 2019 fuarında daha net bilgiler ortaya koydu. Birinci Ice Lake dizüstü işlemcilerin grafik üniteleri evvelki jenerasyonlara ve AMD Ryzen 3 APU modellerine nazaran çok daha düzgün.

 

Testlerde CS: Go oyunu Full HD olarak 70FPS üzeri kıymetlere ulaşabiliyor. Evvelki versiyonlara nazaran ise yüzde 72 civarında bir performans artışı var. Overwatch oyununda yüzde 42 artış, Three Kingdoms ve Rainbow Six Siege oyunlarında da 2 kat artış elde edilmiş. Bu testlerdeki işlemci 15W TDP bedeline sahip.

Vega 10 ünitesi taşıyan Ryzen 7 3700U yongasına nazaran ise Overwatch oyununda yüzde 16, 3DMark Skydiver demosunda ise yüzde 15 daha uygun performans sergiliyor. Bu noktada teste giren işlemcinin 25W TDP bedeli olduğunu göz arkası etmemek gerek. Elbette yıllardır oyun konusunda eleştirilen Intel dahili grafik üniteleri için çok değerli bir adım olarak görülebilir.

 

You may also like

Leave a Comment