Toplumsal medyanın beğenilen rotası Doğu Ekspresi yenileniyor

by Aybike Güzel
0 comment
Son yıllarda gezginlerin ve turistlerin ilgisini çeken Doğu Ekspresi, bölgenin tanıtımı için büyük ehemmiyet taşıyor. Yataklı vagon sayısının az olması nedeniyle biletleri anında tükenen Doğu Ekspresi’ne ikinci bir tren geliyor.

TCDD’nin nostaljik treni Doğu Ekspresi, Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars sınırında sefer yapıyor. Seyahat yaklaşık olarak 25 saat sürüyor.

Doğu Ekspresi, bilhassa de bölgenin kış aylarında beyaz örtüye bürünmesi ile birlikte görsel şölen yaşatıyor. Instagram ve YouTube’da Doğu Ekspresi paylaşımlarının ağır ilgi görmesi nedeniyle bu tren seyahati, toplumsal medyanın yeni gözdesi olmuş durumda.

 

Doğu Ekspresi, hem rotaya konut sahipliği yapan kentlerin hem de Türkiye’nin tanımı için değerli araçlardan biri haline geldi. Ama Doğu Ekspresi yolcusu olmak kolay değil, biletler saniyesinde tükeniyor. Sefere talep çok fazla, bilet sayısı ise çok az. Günde 1 sefer var ve bu trende sadece 6 adet 2 yataklı vagon bulunuyor. Biletler, seferden 30 gün evvel satışa çıkıyor. Biletlerin bir kısmı turizm şirkketlerine daha evvelce satılıyor. Bu nedenle TCDD’den bilet almak isteyen binlerce kişi ortasından sırf 50-60 kişi bilet sahibi olabiliyor.

İkinci tren geliyor

Yoğun talep üzerine tıpkı güzergahta ikinci bir trenin daha hizmete sunulması için çalışma yapılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaya nazaran ikinci tren, sadece yataklı vagonlardan oluşacak. Her gün bir sefer yapılacak. Doğu Ekspresi’ne nazaran bilet fiyatları pahalı olacak. Farkın ne kadar olacağı konusunda bir açıklama bulunmuyor. Hali hazırdaki Doğu Ekspresi biletlerine bu yıl içerisinde olmasa da sonrasında artırım yapılacağı belirtiliyor.

Dünya, nostaljik tren rotalarına oldukça ilgi gösteriyor. Trans Sibirya Ekspresi, Afrika’nın Gururu ve Oreint Ekspresi en tanınan tren rotaları olarak gösteriliyor. Doğu Ekspresi seferlerinin arttırılması ve modernizasyonların yapılması ile Doğu Avrupa’nın en tanınan rotaları ortasına girebilir. Birebir vakitte bu tren seyahati, Kars’ın turistik manada gelişmesi ve turist iktisadının canlanmasına yardımcı oluyor.

You may also like

Leave a Comment