Tesla, park halindeyken yanan araçların akabinde, yeni bir batarya güncellemesi yayınladı

by Aybike Güzel
0 comment
Bu hatfa başında Hong Kong‘daki bir Tesla Model S aracın makul bir neden olmadan yandığı tez edilmişti. Aracın bir apartmanın otoparkındayken birden teğe alev aldığı belirtilirken, şirket son bir ayda gelen bu ikinci yanma olayından sonra, yeni bir batarya güncellemesi yayınladı.

Tesla soruşturmalara devam ediyor

Hong Kong’da gerçekleşen olan, Şangay‘daki gibisi olaydan yalnızca üç hafta sonra meydana geldi. Tesla, mevzuyu araştırmak için Şangay’a bir takım gönderdi ve soruşturmanın halen devam etmekte olduğunu belirtiliyor. Şirket şimdilik yanan araçlarla ilgili ele alınması gereken bir sorun olduğunu kabul etmiyor ve arabalarının yanma ihtimalinin akaryakıtlı araçlara nazaran 10 kat daha az olduğunu ileri sürüyor.

Tesla buna karşın yeni bir batarya güncellemesi yayınladı ve hususla ilgili olarak da: “Pili daha fazla muhafazaya ve pil ömrünü artırmaya yardımcı olmak için bugün yeni bir güncelleme yayınladık. Bu güncelleme ile Model S ve Model X araçlarındaki şarj ve termal idare ayarlarını değiştiriyoruz.” açıklamasını yaptı. Bu yazılım güncellemesinin getirdiği değişikliklerin, büyük olasılıkla aracın her bir akü hücresinin sıcaklığını ve şarj düzeyini yönetme verimliliğini arttıracağı tabir ediliyor. Bu da çok şarj mümkünlüğünü azaltmaya yardımcı olacak ve böylelikle lityum iyon akü paketlerinin ateş almasını önleyecek.

You may also like

Leave a Comment