Taşınabilir oyun pazarı dünya çapında 140 milyar dolar hacme ulaştı

by Aybike Güzel
0 comment
 
Netmarble Türkiye Business Analysti Ezgi Temir, dünyada taşınabilir oyun dalının 140 milyar dolar seviyesine yükseldiğini ve büyümenin süreceğinin kestirim edildiğini açıkladı.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi Oyun Tasarlama ve Geliştirme Kulübü tarafından düzenlenen “Oyun Geliştirme Günleri”ne katılan Temir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye‘de dijital oyun geliştirmek için pek çok atılım olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de de 250’yi geçkin stüdyo var. Bu stüdyolarda oturup dijital oyun yapıyorlar. Son vakitlerde oyun geliştirmeye dönük Bilgi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi‘nin sunmuş olduğu akademik programlar var. Biz Türkiye’nin dijital oyun bölümünde değerli bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“Geçtiğimiz yıl ülkemizde taşınabilir oyuna 250 milyon dolar harcandı”

Dünyada taşınabilir oyun bölümünün 140 milyar dolara ulaşan dev bir bütçeye sahip olduğuna dikkati çeken Temir, “Herkesin bildiği üzere bölümün en büyük oyuncuları Kore ve Çin üzere Asya ülkeleri. Türkiye geçtiğimiz yıl taşınabilir oyunlara 250 milyon dolar para harcadı. Bu da gösteriyor ki biz oyun oynamayı seven, oyunla vakit geçirmeyi seven bir kimliğe sahibiz.” dedi.
Oyunların eğitim alanında etkin bir biçimde kullanıldığına değinen Temir, eğitim oyunları üzerine “KOD Ödülleri” ismiyle yaptıkları çalışmalarla temel emellerinin okullarda ders anlatımı yapıldıktan sonra bahislerin oyunlarla pekiştirilmesi olduğunu belirtti.

Pek çok gelişmiş ülkede bunun örneklerinin görüldüğünü anlatan Temir, ileride amaçlarının yalnızca ders sırasında değil anlatma ve öğretme kademesinde da dijital oyunlardan faydalanmak istediklerini söyledi.

You may also like

Leave a Comment