NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’ya düzenlenecek misyon için yeşil ışık yaktı

by Aybike Güzel
0 comment

NASA’nın uzun bir müddettir planları dâhilinde bulunduğu Jüpiter’in uydusu Europa’ya bir uydu gönderme fikri nihayet bir karara bağlandı.

Güneş sistemimizin en büyük gezegeninin bilinen 79 uydusundan biri olan Europa’nın buzla kaplı kabuğu altında, sıvı halde bulunan bir okyanusa sahip olduğuna inanılıyor. Uydu üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda geçtiğimiz aylarda yayınlanan haberlerde, Europa’da deniz tuzu izlerine bile rastlanmıştı.

 

Europa Clipper görevi kapsamında uyduda ömür olup olmadığını inceleyecek olan NASA, misyon için “maliyet etkin” bir tahlil üretmek istediğinin altını çizmiş. Fırlatma maksatları ortasında 2023 yılı dillendirilse de misyonun en erken başlama tarihinin 2025 yılının sonları olacağı ise paylaşılan öbür bilgiler ortasında yer alıyor.

İlk sefer 2017 yılında bir teklif olarak sunulan Europa misyonu için araştırmacılar, kutu biçiminde bir uzay aracı ile uydunun yüzey ve yüzey altını inceleyebileceklerini belirtmişler. Bu kapsamda kurumdan bir onay beklemeden çalışmaya koyulan grup, uzay aracının data anteni testlerine başlamışlar.

NASA’nın Europa Clipper misyonuna nihayet yeşil ışık yakması, araştırmacıların emeklerinin boşa gitmediğini de gösteriyor. Europa’ya gönderilecek uzay aracı, Boeing tarafından üretim kademesinde olan Uzay Fırlatma Sistemi (Space Launch System-SLS) ile amacına yollanacak.

You may also like

Leave a Comment