İçişleri Bakanlığı, yaya önceliği kuralını GTA V ile öğretiyor

by Aybike Güzel
0 comment

 

İçişleri Bakanlığı, yaya önceliğine vurgu yapmak için enteresan bir teşebbüste bulundu. Trafikte yaya önceliği kuralını anlatmak için GTA V oyununu kullandı.

GTA V üzerinden hazırlanan görüntüde yaya önceliği kuralı ile ilgili olarak trafik ışığı ve polisin bulunma durumuna nazaran üç farklı senaryo ele alınıyor. Işığın ve polisin bulunmadığı yaya geçitlerinde, yaya yola çıktığı vakit şoförün durmasının mecburî olduğuna vurgu yapılıyor.

Videonun sonunda ise kural ihlali yapan bir şoför “Wasted” ekranına benzeri bir ihtar ile karşılaşıyor. Yaya önceliği kuralını ihlal eden sürücüye 488 TL para cezası kesiliyor.

Yaya geçidi olmasa da geçiş önceliği yayanın                                            

Ekim 2018’de Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. Unsurunda yapılan değişiklik ile ‘yaya öncelikli trafik’ yasallaştı. Düzenlemeye nazaran araç şoförleri, vazifeli yahut trafik ışığı bulunmayan fakat trafik işareti yahut levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya yahut okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen yahut geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak birinci geçiş hakkını onlara vermek zorunda. Yayalara geçiş önceliği vermeyen şoförlere 488 TL para cezası uygulanacak.

2017 yılında 7 bin 427 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti, bunların bin 681’i yaya idi. Yayaların kazaya fizikî bir korunağı olmadığı için olay yerinde hayatını kaybetme ihtimali çok daha yüksek. Ölümlü kazaların sayısını azaltmak için ‘yaya öncelikli trafik’ düzenlemesi yapıldı. Düzenlemenin akabinde toplumsal medyada, kamu spotları ile, SMS yoluyla şoförlere bilgilendirmeler yapılıyor. GTA V görüntüsü bu nedenle hazırlandı.

You may also like

Leave a Comment