Google, drone ile teslimat için ABD’de gerekli onayları aldı

by Aybike Güzel
0 comment

Birçok firmanın drone ile kargo teslimatı üzerine çalışmalar yaptığını biliyoruz. Lakin bu hususta en argümanlı firma hiç elbet Google Wing. 2014 yılında proje olarak başlayan Google Wing son birkaç yılı çeşitli bölgelerde yaptığı testlerle geçirdi. Örneğin geçtiğimiz yılın sonunda Avrupa testlerinin başladığını sizlere aktarmıştık. Bugün ise firmanın ABD’de teslimat yapmak için Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay aldığı paylaşıldı.

Onaylı birinci drone teslimatı projesi

FAA’nin “İnsansız Hava Aracı Sistem Entegrasyon Pilot Programı” (UAS IPP) onayını alan firma önündeki büyük bir mahzuru kaldırmış oldu. Virginia’nın Blacksburg ve Christiansburg kentlerinde lokal üreticileriyle projenin yeni bir test basamağına geçmesinin de çok yakında gerçekleşeceği biliniyor. Google Wing’in dronelarını test etmesi için birinci müsaade 2016 yılında verilmişti. Bugün verilen yeni müsaade sayesinde ABD’de geniş çaplı kullanımın önü açıldı.

İlk testlerine Avustralya’da başlayan Google Wing 70,000 üzerinde test uçuşu gerçekleştirdi. Avrupa’da yapılan testler bu sayıya dahil değil. Yıl sonuna kadar ABD’deki müşterilere ulaşmak isteyen firmanın son hazırlıkları yapmaya başladığını söyleyebiliriz.

Drone ile teslimat yapmak hayli ilgi cazibeli gözüküyor. Firmaların temel önceliği meskenlerin birbirinden uzak, dağınık yer aldığı bölgeler olacaktır. Taşınabilecek şeyler 1.5 kilogramdan hafif yiyecek, ilaç, kolay mesken gereçler halinde açıklanmıştı. 10 KM menzili olan proje vakitle bu bedelleri ve taşıyabileceği eşya çeşidini geliştirecektir. Google Wing, tam manasıyla bir drone teslimat şirketi olmaya gün geçtikçe daha çok yaklaşıyor.

You may also like

Leave a Comment