Facebook istemeden de olsa terör örgütlerine alet oluyor

by Aybike Güzel
0 comment
Perşembe günü yayınlanan yeni bir araştırma, terör örgütlerinin Facebook platformunu aktif olarak kullandığını ve bu nedenle toplumsal medya devinin istemeden de olsa “terörist içerik” ürettiğini ortaya koyuyor.
National Whistleblowers Center tarafından yapılan beş aylık bir araştırma kapsamında terör örgütleriyle irtibatı olan 3.000 üyenin sayfası tahlil edilirken IŞİD ve El Kaide‘nin platformda açıkça bir ağ oluşturduğu tespit edildi.

Facebook’un eforları yetersiz

AFP’ye nazaran Facebook’un terör içeriğini engelleme uğraşları zayıf ve etkisiz. Bahisle ilgili açıklama yapan toplumsal medya devi ise teknolojisini daha uygun hale getirmek için yatırım yaptığından beri terörle kontaklı içeriği “iki yıl öncesine kıyasla çok daha yüksek bir muvaffakiyet oranında” kaldırdığını söyledi.
Şirket, geçen yılın sonunda yaptığı bir açıklamada terörist içeriği ayıklamak için makine öğrenimi teknolojisi kullandığını açıkladı. Facebook, 17 dakika süren Yeni Zelanda‘daki cami saldırısı canlı yayını nedeniyle çevrimiçi terördeki rolüyle ilgili olarak büyük bir baskıyla karşı karşıya kalmıştı.

You may also like

Leave a Comment