Dünyanın en küçük pikseli üretildi

by Aybike Güzel
0 comment

Ekran teknolojileri uzun vakittir gelişme basamağında. Bilhassa katlanabilir telefonlarla birlikte, akıllı telefon üreticileri de yeni ekran teknolojileri için kapsamlı çalışmalar yapmak zorundalar. Cambridge Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar ise çok daha enteresan bir gelişme paylaştı. Dünyanın en küçük pikseli üretildi. Günümüz akıllı telefonlarında bulunanlardan milyon kat daha küçük.

Merkezinde altın küre var

Üretilen pikselin merkezinde altın küre var. Yalnızca birkaç nanometre boyutunda olan altın küre polimer bir kapsül ile kaplanıyor. Daha sonrasında yansıtıcı yüzeye yerleştiriliyor. Altın kürenin yüzeyinde bulunan polimer kaplama elektrik akımına bağlı olarak renk değiştirebiliyor. Böylelikle dünyanın en küçük pikseli oluşuyor.
Araştırmacıların belirttiğine nazaran bu piksel yapısı gün ışığında da net bir biçimde görülüyor. Ayrıyeten renk değişiminden sonra elektrik vermenize gerek yok. Yani geçiş yaptığı rengi tekrar değiştirmek istemediğiniz sürece enerji harcanmamış oluyor.

Yeni piksel teknolojisi çok daha geniş ve esnek yüzeylere imkan tanıyacak. Kullanım alanları için verilen örnekler hayli fazla. En öne çıkanlar ise kamuflaj giysilerine yahut binalara uygulanabilmesi. Bina kısmı değerli zira yeni piksel teknolojisinin ucuz bir tahlil olması sebebiyle buna imkan tanıyacağı söylendi. Tamamı bu piksellerle kaplı binalar renklerini değiştirebilirler.

You may also like

Leave a Comment